ЗОШТО КОЛАГЕНСКИТЕ ПЕПТИДИ СЕ ВАЖНИ ЗА ВАШАТА МОБИЛНОСТ (ПОДВИЖНОСТ) | PEPTAN®, COLARTIX®

ЗОШТО КОЛАГЕНСКИТЕ ПЕПТИДИ СЕ ВАЖНИ ЗА ВАШАТА МОБИЛНОСТ (ПОДВИЖНОСТ) | PEPTAN®, COLARTIX®

Сè повеќе луѓе во светот се насочуваат кон суплементи за да им помогнат на своите зглобови и коски. Една состојка за мобилност која е популарна се колагенските пептиди. Во овој блог, ги испитуваме причините за популарноста на колагенските пептиди – и нудиме неколку вкусни рецепти со нив што можете да ги пробате сами.

Што велат студиите за колагенските пептиди и мобилноста?

Се вршат многу студии за придобивките од колагенските пептиди за зглобовите и коските, со охрабрувачки резултати. Еве два примера:

– Во 6-месечно рандомизирано, плацебо контролирано, двојно слепо клиничко испитување од 2014 година, дневна доза од 8 грама Peptan® колагенски пептиди доведе до намалување на болките во зглобовите и подобрување на мобилноста [1] кај учесниците;

 – Две ин виво студии покажаа дека оралниот внес на колагенски пептиди на Пептан може да помогне да се намали губењето на коскената маса и да се зголеми густината на коските.[2] [3]

 – Во една неодамнешна студија на потрошувачи контролирана со плацебо група, учесниците кои зеле само 1 грам Colartix пријавиле намалена болка во зглобовите по вежбање во текот на 12 недели.[4] Исто така, резултатите укажуваат на влијанието на Colartix при мала доза (проверете го графиконот за повеќе детали).

 Лесно се вклучува во вашиот животен стил  Покрај она што науката го истакнува, постојат и други

причини суплементите на колагенски пептид да се гледаат како разумно решение за мобилноста. На пример:

 – Колагенските пептиди се лесни за употреба во секојдневните

рецепти, а особено во пијалаците, бидејќи се многу растворливи;

 – Нивната отпорност на топлина ги прави стабилни во голем број јадења, што значи дека лесно можете да додадете колагенски пептиди на сѐ, од утринското кафе до супата за ручек или пак во вечерното топло чоколадо;

 – Колагенските пептиди се ефикасни при мали дози. Благодарение на нивната разновидност и лесно користење, колагенските пептиди се пригоден избор за потрошувачите. Без разлика дали сте професионален спортист кој сака вкусна протеинска плочка по вежбање, или некој кој претпочита дневна таблета за здравје на зглобовите, постои колагенски пептид за вас.

 Сакате да дознаете повеќе за науката зад влијанието на мобилноста и колагенските пептиди врз зглобовите и коските? Прочитајте ја статијата „Преземете го следниот чекор: да останете мобилни со здрави зглобови и коски“  Квалитети што треба да ги барате во додатоците на колагенски пептид.  Кога се одлучувате за додаток на колагенски пептид за мобилност, првото прашање што паѓа на ум е: „Што е најдобро за мене?“ Еве четири клучни квалитети што треба да ги барате:

1. Разновидност – Кој формат на апликација одговара на вашиот животен стил?

2. Квалитет  – Дали колагенските пептиди што се користат се направени преку висококвалитетен, професионален и следен производствен процес?

3. Научна поддршка – Дали неговите придобивки се поткрепени со студии?

4. Безбедност – Дали е безбедно луѓето да го консумираат и внесуваат секојдневно?

 Пептан колагенските пептиди и колагенската матрица на ‘рскавицата Colartix ги исполнуваат овие критериуми: направени со највисоки стандарди за безбедност и квалитет наоколу и интегрирани во низа додатоци што можете да ги купите на интернет и во продавници, вклучително пијалаци, прашоци и плочки. Peptan и Colartix лесно ќе ги додадете во вашиот животен стил.

 Што е Пептан? 

Пептан е светски водечки бренд за колагенски пептиди. Со низа придобивки за зајакнување на телото, вклучително убавина однатре и спортско закрепнување, Пептан е моќна состојка за животниот стил. Благодарение на неговата разновидност, се користи во широк спектар на крајни производи, вклучително прашоци, шолји и готови пијалаци. 

Пробајте ги овие рецепти за да додадете колагенски пептиди во вашата исхрана 

МЛЕЧЕН ПИЈАЛАК СО КОЛАГЕНСКИ ПЕПТИДИ

Зошто да не го направите овој млечен колаген-пептиден напиток? Тоа е вкусен пијалак во кој можете да уживате во секое време, без разлика дали е утро или доцна вечер. Со брз и лесен метод, можете да го консумирате кога сакате. Со комбинирање на колагенот со природен калциум кој ги поддржува мускулите, ова е рецепт кој ќе му даде синергетски поттик на вашето тело.

 Потребни состојки за 1 литар: 

100 гр Пептан колагенски пептид

835 гр обезмастено млеко

60 гр шеќер

50 гр свежо овошје по ваш избор

Неколку капки арома (чоколадо, јагода или кој било друг)

 Начин на подготовка:

Претходно измешајте ги колагенските пептиди и шеќерот во длабок сад.

Измешајте ја смесата во сад со млеко и изматете.

Додадете арома во пијалакот и промешајте.

Чувајте го во фрижидер и послужете со омиленото овошје.

2. ПРОБИОТСКА КОЛАГЕНСКА МЛЕЧНА НАПИВКА

Со правење мали промени во рецептот погоре, можете да
уживате во пробиотска млечна напивка.

Еве што ви треба за да направите 1 литар:

50 гр Пептан колагенски пептиди

925 гр полуобезмастено млеко

5 гр фермент за кефир (млечна киселина бактерии и квасци)

20 гр шеќер

Начин на подготовка:

Измешајте ги колагенските пептиди, шеќерот и млекото, пред да изматите. Нежно загрејте ја смесата 5 минути, внимавајте да не зоврие, па оставете да се излади на собна температура. Додадете го ферментот за кефир во тавата со постојано мешање. Префрлете ја течноста во херметички сад и ставете ја на темно место на собна температура, да ферментира 24 часа. По ова, ставете го садот во фрижидер и оставете го 1 ден да созрее.

Измешајте ја ферментираната течност со пластична или дрвена лажица и за кратко ќе стане вкусен јогурт за пиење. Погрижете се да го чувате во фрижидер.

Преземете чекор!

Грижејќи се за зглобовите и коските, можете да останете мобилни подолго време, уживајќи во вашето движење. Со неколку научни студии кои укажуваат дека колагенските пептиди можат да придонесат за одржување на здравјето на зглобовите и здравјето на коските. Овие состојки треба да ги има на ум секој што сака да ги поддржи своите цели. Со нивната единствена разновидност на аплицирање, можете да го најдете совршениот производ за вашите потреби.

назад кон врвот